Jak nakoupit éterické oleje

Často se mě ptáte, jak si vybrat kvalitní éterický olej, která firma je „dobrá“ a co používám?

Jednoduchá otázka,  odpověď však složitější.

Začněme u etikety

Jak poznáte kvalitní éterický olej, když ho vezmete do ruky? Na etiketě by měly být tyto  údaje:

    •  latinský název – zaručí, že kupujete to, co hledáte,
    • název éterického oleje v češtině,
    • země původu – některé éo se mohou lišit ve vůni a složení, podle toho, kde byly rostliny sklizené,
    •  doba expirace,
    • šarže,
    • celé jméno výrobce.
Ideální je, pokud etiketa obsahuje informace i o:
    •  biochemické specifitě – u některých éo se vyskytují různé typy, podle nejvíce zastoupené složky např. u tymiánu, rozmarýnu, bazalky a dalších.
    • části rostliny ze které je éo vyrobený – hodí se například u skořice (kůra vs. list) nebo pomeranče (plod vs. list vs. květ).
    • způsobu výroby – zda se jedná o destilaci, extrakci nebo lisování. U citrusů je to docela důležitá informace. ÉO lisované z kůry jsou, na rozdíl od destilovaných, fototoxické.
    • způsobu pěstování – zda se jedná o konvenční zemědělství, divoký sběr, bio kvalitu.

Parfémový olej, přírodně identický olej nebo vonný olej nemají nic společného se 100 % čistým éterickým olejem. Takto označené výrobky pravděpodobně obsahují chemické látky a jsou pro aromaterapii nevhodné.

To, co hledáme je éterický olej, esenciální olej případně silice. Silice jsou ovšem látky, nacházející se přímo v rostlině a jejích následnou extrakcí vznikají EO. V aromaterapii dále používáme ještě absolue nebo extrakty CO2

Prozkoumejte web výrobce nebo dodavatele

Chybí latinské názvy, nemáte jistotu, co kupujete. Může a nemusí jít o 100% čistý éterický olej.

Někteří výrobci zaměňují názvy nebo prodávají pod jmény dražších olejů,  oleje levnější, např. pod názvem santal prodávají amyris (Amyris balsamifera), místo meduňky citronelu (Cymbopogon winterianus), místo růžového dřeva indický palisandr (Dalbergia sissoo).

Dražší EO se často ředí a výrobce by měl na lahvičce uvádět, čím. Například růže, jasmín, meduňka, heřmánek modrý a heřmánek římský, lípa, frangipani, černý rybíz, champaca se často pro lepší konzistenci nebo cenu ředí  alkoholem nebo rostlinným olejem, nejčastěji jojobovým.

U směsi EO, by na etiketě mělo být napsáno, že je se jedná o směs čistých EO, jinak není informace kompletní.

Zarazit by vás mělo i to, že cena různých EO je stejná.  Cena se určuje podle výtěžnosti rostlin, protože každá má jiný výnos a tím pádem jinou cenu. Pokud jsou nabízené oleje stejně drahé nebo jsou třeba dvě cenové hladiny, tak to už se jeví docela podezřele a raději si výrobce/dodavatele prověřte. Na vyžádání by vám měl poskytnout GC/MS analýzu.

V kamenném obchodě se dobře rozhlédněte

Jak v obchodě zacházejí s EO a hydroláty může o kvalitě také leccos napovědět.

Pokud obchod prodává hydroláty, měl by je uchovávat v lednici. Na prodejně mohou být  prázdné obaly, a pokud nabízejí možnost vzorků, měli by vzorky dávat čerstvé z lednice. Hydroláty se rychle kazí a jejich expozice teplu a světlu, není vůbec vhodná.

EO jsou stabilnější než hydroláty, přesto by taky neměly být dlouhodobě vystavené vzduchu, světlu a teplu.

Od výrobce na stůl prodejce má EO poměrně dlouhou cestu. K prodejci EO dorazí se zhruba půlročním zpožděním od vyrobení. Pak je prodejce vystaví na stojánek, v zimě si trochu víc přitopí, někdy na oleje zasvítí sluníčko a zkáza EO začíná.

Pokud nemáte jistotu, že se EOv obchodě, kde nakupujete, rychle prodávají, kontrolujte vždy datum spotřeby a nekupujte oleje těsně před tímto datem.

Dobrý prodejce vystavuje jen vzorky o které se stará, nemá je olepené, zoxidované a nabízí je čerstvé. Prach na lahvičkách nebo na krabičkách s EO, nejsou dobrým znamením.

Éterické oleje uchovává ve tmě a některé v chladu. A když se to náhodou nepovede, poznáte to takto.

Kdy můžete mít v nákup důvěru?

Obchod vlastní vystudovaný aromaterapeut nebo prodávající osoba má vzdělání v aromaterapii a evidentně tomu rozumí.

Prodejce má k dispozici, na vyžádání nebo na webu, analytický certifikát ke každé šarži EO.


Analytický certifikát je výsledek plynové chromatografie – hmotnostní spektrometrie (GC – MS).

Složení může napovědět, jestli do EO nebyly přidány syntetické příměsi. Pokud obchod výsledky analýzy nabízí, je to dobré znamení – nemá totiž obvykle co skrývat. Ale přesto už se vyskytly případy prodejců, kteří mají analýzy, ale kvalita EO je nízká a složení neodpovídá běžným profilům. Proto důvěřuj, ale prověřuj.

Co může usnadnit rozhodování?

      • Firma je na trhu dlouhou dobu, má dobré recenze, její éo používají odborní aromaterapeuti.
      • Firma neměla v minulosti problémy s pančováním a nemá kontroverzní pověst.
      • Hledejte firmy, které nabízejí přímý prodej. Pokud někdo používá výraz „terapeutická kvalita“, zjistěte, proč tento termín používá (může se zatím skrývat jen snaha deklarovat opravdu kvalitní éterické oleje, něčím výjimečné, ale také pouhý marketingový trik).
      • Výrobky jsou prodávány v tmavých skleněných lahvičkách, případně jsou v dalším obalu – hliníková krabička nebo papírová krabička (nejsou v plastových nebo průhledných obalech).
      • Hledejte etický kodex firmy. Absence certifikátů např. v kvalitě BIO neznamená nutně, že éterické oleje nejsou kvalitní. Někteří výrobci raději ušetří na kupování certifikátů a jejich oleje mohou být kvalitní. Legislativa někdy neúměrně navyšuje ceny např. pokud nakoupíte něco v BIO kvalitě a přebalíte (rozlijete), znamená to, že pokud chcete používat dál označení bio, musíte výrobek znovu certifikovat.

Do rozhodovací procesu můžete zahrnout rovněž to:

  •  jestli je nákup u firmy pro mě příjemný,
  • jak se mnou firma komunikuje i v případě, že není něco v pořádku,
  • jestli souzním s etickým kodexem a chováním firmy na trhu i uvnitř firmy,
  • jestli mi její oleje voní a rád/a s nimi pracuji,
  • jestli je pro mě ÉO dostupný.

Stále platí to, že nejlepší éo je ten, který mám doma, když ho potřebuju použít.

Jestli se chcete zeptat na to, jaké EO používají ostatní, přidejte se do skupiny Doteky aromaterapie. Tohle téma se tam nejednou probíralo a třeba si najdete “to své”.
Jak nakoupit éterické oleje

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek