Dobrý den, prosím o radu, jak podpořit EO léčbu žlutozelené rýmy a kašle (ráno vlhčí přes den spíše sušší) u kojence. Jinak stříkáme do nosiku mořskou vodu a Vincentku, občas i mm, zvlhčujeme vzduch, do difuzeru dáváme eucalyptus rad. a/nebo borovici.
Moc děkuji,
Beata
Dobrý den Beato, na sušší kašel u miminka určitě použijte olejový zábal hrudníku. Zahřejte asi 2 dcl rostlinného oleje na tělesnou teplotu, namočte do oleje látku (já dávám dětskou plenku), vyždímejte a přiložte na hrudník. Zabalte folií a přiložte další ručník. Já někdy používám potravinářskou folii, dá se s ní zábal hezky zafixovat. U 6ti měsíčního miminka už by se dal použít nějaký EO, ale byla bych s využitím aromaterapie opatrná. Vhodný na kašel u miminka je kadidlovník a borovice. Dala bych 2 kapky do 2dcl oleje.
Můžete taky využít sílu masáže a reflexní terapie. Masážním olejem s kadidlovníkem a borovicí (ředění viz zábal) masírujte nožičky, hlavně nárty, kde jsou reflexní plošky plic.
Zvlhčení vzduchu je moc prima, mořská voda je taky bezva. U difuzéru upozorňuji, že by neměl být puštěný delší dobu než 1 hodinu denně. Můžete v různých časových intervalech např. 4x 15 minut, 3x 20 minut, 2x 30 minut. Do difuzéru můžete použít i hydroláty, které jsou vhodnější než éterické oleje. Hodí se třeba vavřín, borovice, tymián, kadidlo, rozmarýn. Ty můžete dát i do koupele 2-3 polévkové lžíce na vanu.
Miminko je dobré také polohovat, aby mělo hlavičku výš než tělo, mně se osvědčilo nošení v šátku nebo nosítku. Podkládala jsem i matraci ručníky,a by byla hlavička výš než tělo, ale děti se mi sesunuly do nohou a nemělo to příliš velký efekt.
Při neklidu a vzteku u miminka můžete do směsi přidat i 1 kapku heřmánku římského v jojobě. Nebo můžete rozprašovat hydrolát heřmánek římský.
Držím moc palce, ať je lépe. Vy se také nezapomeňte opečovat – udělejte si koupel s gerániem, levandulí nebo růží (co vám voní), ať naberete sil. Moc dobře si pamatuji, jak náročné to je, když miminku není dobře.
Brzké uzdravení!
Lída Kotalíková