Jak poznáte zkažený éterický olej?

Jak dlouho můžete používat éterické oleje ve vaší lékárně? A když jsou prošlé, musíte je vyhodit nebo jak to s nimi vlastně je?

Některé EO se kazí poměrně rychle a potřebují být skladovány v chladu a temnu, jiné zráním získávají na kvalitě a jejich vůně se zlepšuje. 

Chlad, tma a málo vzduchu

Při špatném skladování a častém otevírání lahviček dochází k oxidaci EO, která se projevuje různými způsoby. Nejvíce náchylné k oxidaci jsou EO bohaté na monoterpeny (citrusy nebo jehličnany). Při kontaktu se vzduchem totiž  tvoří hydroperoxidy, které pak mění složení éterického oleje – EO.

Skladování v temnu a chladu a málo časté otevírání lahviček, zvyšují stabilitu některých EO. Vyšší teplota totiž urychluje chemické reakce, které v EO probíhají při kontaktu se vzduchem.

Pokud se EO zkazí (zoxiduje), může dojít k různým scénářům. Jedním z nich je, že se změní jeho složení a očekávaný účinek se nedostaví. Což se stalo u testovaného vzorku zoxidovaného EO lemongrass, kde došlo k poklesu jeho antibakteriální aktivity.

U citrusových EO se limonen (složka, kterou obsahují citrusy) mění na ketony. Dalším nepříjemným projevem zoxidovaných EO je jejich dráždivost na pokožce, i v případě, že byl olej správně zředěný.

Jak poznáte zkažený EO?

Jak se tedy o EO postarat, aby se nezkazily?

Jak, už bylo psáno výše, uchovávejte je v temnu a v chladu. Pokud nakupujete větší balení, mějte zásobní množství uložené a odlévejte do pohotovostních lahviček, které nosíte u sebe nebo s nimi ošetřujete klienty.

Mějte EO v tmavých lahvičkách při teplotě 15 – 18 °C, neotvírejte je příliš často. Na uchování se nejvíce osvědčily lahvičky z hnědého skla.

Co s ním?

Když se EO zkazí nebo jeho expirace už skončila, nevyhazujte ho, použijte je v čistících prostředcích. Nedávejte je na pokožku, ani je neinhalujte. Můžete se orientovat podle vůně nebo podle jeho stavu.

Ne vždy je zkažený EO rozpoznatelný okem nebo senzoricky. Je dobré EO s uplynulou expirací vyřazovat. S dobou trvanlivosti vám pomůže tabulka níže.

 

Jaká je doba trvanlivosti u jednotlivých EO

  • 1-2 roky: citrusy, neroli, lemongrass, kadidlovník, tea tree, borovicové, smrkové a jedlové EO, andělika kořen, cypřiš, anýz, badyán, cist, jalovec, kafrovník, kmín, pepř, třezalka, verbena.
    EO, které obsahují monoterpeny, zejména limonen jsou více náchylné na oxidaci. Čím více monoterpenů olej obsahuje, tím kratší je jeho doba trvanlivosti. Většina EO z citrusové kůry, vyjma bergamotu, obsahuje 90 a více % monoterpenů a proto tyto EO mají kratší dobu trvanlivosti.
    Tyto EO je vhodnější uchovávat v lednici při  teplotě 4-6 °C.
 
  • 2-3 roky: Všechny ostatní EO
    EO, které obsahují vyšší procento aldehydů, oxidů, monoterpenolů, esterů, éterů, fenolů nebo ketonů.
 
  • 4-8 let:  Santalové dřevo, vetiver, růže, pačuli, kopajva balzám, gurjun balzám, myrha a některé typy cedrového dřeva.
    EO, které obsahují vysoké procento seskviterpenů nebo seskviterpenolů mají nejdelší trvanlivost. Ačkoliv kvalita vůně se může časem vylepšit, jejich terapeutická kvalita může klesnout. Takže pro terapeutické užití se doporučuje používat tyto EO 4 roky.

Jestli byste chtěli rozumět více složení éterických olejů, přihlašte se na kurz Proč to voní. Podíváme se společně nejen na to, jak složení ovlivňuje oxidaci EO.

Při psaní jsem se nahlížela do knížky

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.

Zajímavé studie na tohle téma

Turek, C. and Stintzing, F.C. (2013), Stability of Essential Oils: A Review. COMPREHENSIVE REVIEWS IN FOOD SCIENCE AND FOOD SAFETY, 12: 40-53. https://doi.org/10.1111/1541-4337.12006

Orafidiya, L. O. (1993), The effect of autoxidation of lemon‐grass oil on its antibacterial activity. Phytother. Res., 7: 269-271. doi:10.1002/ptr.2650070315

Taky jsem se dívala na www.aromaweb.com

 

Jak poznáte zkažený éterický olej?

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek