Aromaterapie prostoru

Moje milá aromaterapie mě provází všude, i dejme tomu, ehm, na toaletě. Nebo právě tam?

Těžko říct, doma jí používám pořád a alespoň na třech místech pravidelně.Lustr s jeřáby

Vzpomeňte si sami jak to třeba vonělo u vaší milované babičky, nebo na venkově ve stodole plné čerstvého sena… hmmmmmmmmm… nádhera. Když jsem poprvé přišla do našeho domu, kde teď žijeme, nasála jsem tu vůni a byla jsem hned u prababičky na vsi.. Čichová paměť je opravdu dlouhá.

A já chci, aby my, co tu žijeme a i naše milé návštěvy, zkrátka každý, kdo sem vstoupí, byl mile překvapen a cítil tu jen příjemné vůně.

Předsíň

Tou vstupní místností je právě předsíň. Většinou bývá předsíň tmavá místnost, které nevěnujeme moc pozornosti. Shodíme boty a hurá tam, kde je nám dobře.

Zkuste jednou přijít domů a podívat se na vaší předsíň cizíma očima? Co vidíte? A cítíte?

Vstupními dveřmi do předsíně vstupuje také energie do místa, kde žijete. Je dobré energii přitáhnout a také šířit.

Do předsíně se hodí svěží vůně. Citrusy nebo lemongrass, citronela či litsea cubeba.

Pokud máte rádi feng-shui, můžete si změřit světovou stranu na kterou je předsíň orientovaná a použít vůni podle F-S.

  • Východ a jihovýchod: levandule, heřmánek, grapefruit, bergamot, máta peprná, pomeranč.
  • Západ a severozápad: borovice, cypřiš, eukalyptus, kadidlo.
  • Jih: citron, jasmín, majoránka, meduňka, nard, růžová palma, rozmarýn.
  • Sever: cedr, jalovec, geránium, tymián, zázvor.
  • Jihozápad a severovýchod: benzoin, citron, fenykl, kadidlo, kardamom, kmín, koriandr, pačuli, santal, vetiver.

Předsíň by měla být osvětlená s možností větrání. Udržujme jí čistou a uklizenou. Boty odkládáme pokud možno do botníku a věšák by neměl být přeplněný. Aby příchozí měli pocit, že jsou vítáni – mají si kam pověsit kabát a bundu a postavit boty. Dveře by neměly vrzat, klika by měla mít hladký chod, neměla by být upadlá.

Tak a teď zavřete dveře a zkuste vstoupit znovu. Už je to lepší? 🙂

Předsíň můžete aromatizovat vhodným difuzérem. Vyrábí se např. do zásuvky nebo elektrické aromalampy. Já vezmu občas papírový kapesníček a nakapu na něj éterické oleje a položím na topení. Vhodné jsou i různé pomalé odpařovače jako keramické kostky na talířku nebo keramické destičky či absorbery v různých tvarech.

Můžete si vyrobit i rozprašovače. Jednoduše buď tak, že nakapete asi 20 kapek éterických olejů do 100 ml lahvičky, nalijete destilovanou vodu. Před použitím pořádně protřepat a můžete používat.

Lze také použít skleněnou lahvičku, do ní nakapat éterické oleje, přidat 40% a vyšší alkohol (či líh), pořádně protřepat, nechat asi tak týden uležet, pak přefiltrovat přes kávový filtr a doplnit destilovanou vodou. Alkohol lépe ředí éterické oleje a při rozprášení se rychleji vypaří, takže inhalujete éterické oleje v čistější podobě.

Kuchyně

V kuchyni většinou moc éterické oleje nepoužívám na aromatizaci prostor. S éterickými oleji raději vařím 😉 Zase ale vím, že můžu používat éterické oleje na dezinfekci.
Nejraději používám takové vůně, které běžně v kuchyni využívám např. jako koření: tymián, mateřídoušku, rozmarýn, grapefruit, citron, bergamot nebo skořice a hřebíček.Eukalyptus
Naposledy jsem vzala čistící písek s neutrální vůní a nakapala do něj pár kapek tymiánu.

Taky si dělám vlastní mýdlo do kuchyně a často ho ovoním trochou citronu. Na mytí nádobí nejraději používám gel s vůní citronu a přikápnu někdy i trošku rozmarýnu. Pokud si vyrábíte sami čistící prostředky, jistě už máte svoje receptury hotové 😉 Pokud ne, dají se docela dobře koupit čističe s neutrální vůní (vyrábí například EFP – Earth Friendly Products nebo česká firma Yellow&Blue).

Nezapomínejte, že citrusy mají antidepresivní účinky, navíc vzbuzují pocity čistoty. Takže máte-li splín kvůli hromadě nádobí ve dřezu, využijte citrusy na všech frontách…

Utěrky můžete dezinfikovat namočením do horké vody s pár kapkami tea tree a tymiánu. Do myčky můžete přidat pár kapiček limetky nebo grepu.

Obývací pokoj

Obývák je pro nás většinou symbolem klidu a pohody. Pro jeho zútulnění můžete použít různé metody aplikace éterických olejů. Tady si můžeme dopřát i aromalampu. Nebo nějaký designový difuzér. Relaxačně působí například směs bergamotu, citronu, levandule a kapičky kardamomu. Nebo květinová kompozice geránium, ylang-ylang a doladit zajímavě ravensarou.

Éterické oleje můžete využít i při úklidu – do vody na vytírání si přidat oblíbený olej či směs. Opět nejraději používám citrusy nebo levanduli.

V zimě používám i sladší vůně jako benzoe a vanilka nebo kořeněné jako kadidlo, cypřiš, modřín.

Koupelna a WC

Ano, tady si dávám opravdu na pořádné aromatizaci záležet. Na obou místech mám absorbery – pórovité kameny z dovolené nebo potpouri a ty pravidelně obnovuji.

Nejraději mám petitgrain. Občas přidávám mátu nebo mandarinku či litseu. Na WC můžete nakapat pár kapek vybraného éterického oleje i na vnitřní stranu roličky od toaletního papíru. Je to nenápadné místo a olej se z kartonu uvolňuje docela pomalu a působí účinně.

Ložnice

V ložnici aromaterapii používám asi nejméně. Během spánku by nos neměl cítit moc silných vůní. Neboť čich je jedním z našich základních obranných mechanismů. Jakmile mozek ucítí nějakou vůni, začne se probouzet a sám pro sebe analyzovat, zda je potřeba být ve střehu, či nikoliv. Takže silné vůně nám mohou působit potíže při spaní a zhoršovat kvalitu spánku.

V ložnici nejčastěji přes léto odpuzuji komáry a jiný obtížný hmyz. To si beru na pomoc levanduli, lemongrass, mátu nebo citronelu.

Na spaní spíš využívám terapeuticky eukalyptus – jednak čistí energeticky prostor a také, když je rýma, tak se mnohem lépe dýchá.

Levanduli využívám i na skladování prádla. Do šuplíčku nakapu na sáček se sušenou levandulí pár kapek éterického oleje levandule. Levandule odpuzuje moly, stejně jako cedr. Ale mně ta levandule nějak lépe patří k tomu šatníku. Aromatizuji s ní i ložní prádlo při ukládání do skříně.

Dětský pokoj Pomeranč

Dětem často dávám do pokoje mandarinku na provonění. Občas si vyžádají levanduli. Pokud jsou nemocné kapu jim na topení na kapesník nebo do difuzéru eukalyptus, mateřídoušku a nějaký protivirový éterický olej jako niaouli nebo ravensaru.

Když se potřebují učit nebo udělat nějaký náročnější úkol dostávají rozmarýn nebo mátu peprnou. Oba tyto oleje pomáhají lépe okysličovat mozek a soustředit se na jednu věc.

Jak vidíte, tak aromaterapii můžete využívat opravdu všude a často. Hrajte si, zkoušejte, experimentujte. Já jsem nedávno kontrolovala éterické oleje a měla jsem úplný zbyteček hřebíčku. Nakapala jsem ho na potpouri na WC a nikdy by mě nenapadlo jak tato vůně může být příjemná a trvanlivá….

Udělejte si s z vašeho domova příjemné a útulné místo. Takové, kam se budete rádi vracet. Vůně vám mohou velmi dobře pomoci. A pak i když jste na cestách (například služební cesty), vozte si s sebou ty své vůně domova. Budete se cítit v cizím prostředí mnohem lépe.

V případě zájmu si můžete sami připravit dle Vašich preferencí synergickou směs. A to velmi jednoduše on-line pomocí nástroje Aromix. Komponujte, skládejte a zkoušejte.

Jestli Vás toto téma oslovilo a chtěli byste se dozvědět více, pořádám praktický a prožitkový kurz (seminář) aromaterapie.

Hodně voňavých zážitků přeje,

Ludmila Kotalíková
profesionální aromaterapeut

Přesunout se na začátek