Vodní kefír – tibetská houba – tibi u nás v létě skutečně frčí. Máme moc rádi jeho svěží a mírně nakyslou chuť. Já ještě přidávám bylinky nebo ovoce, takže vznikají příjemné limonády. Hledám, co zrovna roste kolem mě. Dneska to jsou třešně a pár kousků levandule.
Základní recept
No a jak na to:
50 gr krystalů tibi (vodního kefíru)
4-5 lžic cukru
1 litr vody
Vodu dávám normálně kohoutkovou, máme docela tvrdou a to mají krystalky rády a dobře rostou. Do primární fermentace dávám i nějaké sušené ovoce kvůli minerálům. Ovoce, které už je “použité” dám pak do ranní kaše. Dá se použít třeba švestka, šípek, meruňka, kustovnice, rozinky atd.
Citron a máta vede
Primární fermentaci sliju po několika dnech do jiné láhve a přidám ovoce nebo bylinky a vytvořím tak sekundární fermentaci. Přidávám to, co aktuálně roste nebo čeho je zkrátka na naší zahrádce dost. Nejoblíbenější kombinace je u nás citron s mátou.
Při sekundární fermentaci můžeme využít dobře schopnosti vodního kefíru extrahovat siličnaté látky díky malému množství ethanolu a enzymů. Může nám tak vzniknout nápoj, který by nás mohl podpořit při harmonizaci našeho zdraví (např. některé bylinky podporují pocení a jsou močopudné, jiné zase působí příznivě na zažívací či hormonální systém).
Sekundární fermentaci sliju cca po 24 hodinách a dám do lednice. Je krásně perlivá a svěží.