Dobrý den,
Mám otázku ohledně ochrany psa proti klíšťatům. Mám psa ( x Australský ovčák, 3 roky, 27 kilo). Vzhledem k tomu, že sním každý den chodím na procházky, pole a louky, donese si spousty klíšťat. Vyzkoušela jsem už různé pipety i obojky (protiklíštěcí), ale bez úspěchu. Není vyjímkou když z něj co dva dny vytáhnu třeba i 20 klíšťat. Proto jsem se rozhodla jít přírodnější cestou a že to třeba pomůže. Sundala jsem mu obojek a zatím jsem nasadila pangamin (cca před měsícem) a zkoušíme homeopatika Ledum palustre 9ch 5 kuliček týdně. Musím říct, že je to mnohem lepší. Ale i tak za týden nějakých těch 10 klíšťat vytáhnu. Ale když jsme se byli projít do lesa kousek dál od nás, sundala jsem zněho možná i 50 klíšťat. Proto jsem se začala dívat ještě po nějakých přírodních sprejích, které by ho chránili. Narazila jsem na aromaterapii a na různé silice, které klíšťata odpuzují. Nicméně si nejsem jistá jak silice kombinovat, jak a v čem ředit a také jak aplikovat. Nevím jestli olejem psa potírat nebo třeba nakapat na kohoutek (tak jako se to dělá s pipetami) a popřípadě také jak dlouho na něm směs vydrží. Nevím jestli aplikovat každý den, protože se teď každý den koupe v řece.
Byla bych ráda za každou radu co se tohodle týká
Velmi děkuji za odpověď
Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz. Aromaterapie pro psy se využívá různým způsobem. Nejlepší je tzv. sebemedikace, kdy se psům (a i dalším zvířatům) nabízí různé druhy éterických olejů, hydrolátů, bylin či extraktů, aby si zvíře samo vybralo, který olej (či bylinu) potřebuje použít.
Je dobré mít na paměti, že psi mají velmi citlivý čich a že nemusí být spokojeni s naším výběrem.
Určitě bych pejskovi zkusila nabídnout éterické oleje: levandule, geránium, lemongrass, rozmarýn, šanta kočičí (ta se ukázala v testování jako velmi účinná), máta peprná. O použití tea tree jsou spory, je totiž toxické pro kočky, ale pro psy se jejich toxicita neuvádí, nicméně, někteří aromaterapeuti pro psy tea tree nevyužívají.
Vhodné by mohly být hydroláty rozmarýn, tymián, geránium.
Na použití na pokožku bych ředila zhruba na 1% (odpovídá asi 3 kapkám éterických olejů v 10 ml rostlinného oleje nebo alkoholu). Pokud se pes denně koupe, tak bych klidně přidala na 2-3% (3% ředění odpovídá 10 kapkám v 10 ml nosiče).
Ještě mám poznámku z přednášek, že by se mohl hodit nimbový prášek (neem), vtírat do srsti.
Éterické oleje jsou rozpustné v tucích (olejích) a v lihu. Takže bych udělala buď olejový sprej – základní rostlinný olej – např. slunečnicový, mandlový, seženete-li nimbový, do něj přidat éterické oleje viz výše ve spolupráci s pejskem. Olejem bych psa postříkala, zejména nohy, krk a hrudník před vycházkou do lesa, chodíte-li vícekrát denně, tak bych to udělala před první vycházkou. Pokud by olej nevyhovoval, rozpustila bych éterické oleje v lihu 40% např. v 1 polévkové lžíci, přidala bych vodu nebo hydrolát a tím psa postříkala opět na výše uvedených místech.
Menším psům doporučuji aplikovat éterické oleje kapky (cca 2 ml) za krk, pravidelně nejméně jednou týdně, nebo napustit látkový či kožený řemínek směsí 3% éterických olejů v rostlinném oleji.
Pokud by vás tato tématika zajímala hlouběji, doporučuji vyhledat informace od paní Caroline Ingraham, příp. jsem našla zajímavý zdroj informací v angličtině http://www.usingeossafely.com/is-it-safe-to-use-essential-oils-with-dogs/
Zvířata jsou stejné individuality jako lidé a je dobré trochu pátrat, co jim dělá dobře a co jim vyhovuje, stejně jako je to u lidí – každému voní něco jiného, protože má za sebou jiné zkušenosti, nemoci, radosti i strasti. Takže i proto je moje odpověď trochu obecnějšího rázu, než jste možná očekávala. Pokud byste měla dotazy, prosím, napište, ráda odpovím.
Pozdravujte pejska a přeji hodně radostných vycházek bez nepříjemných klišťat.