Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které esenciální oleje jsou bezpečné pro kočky v rámci použití v difuzéru nebo aromalampě. Informace se často rozcházejí, nicméně levandule, heřmánek, jasmín, slaměnka, kadidlo, růže damašská, geranium, šalvěj muškátová, rozmarýn, neroli a majoránka by pro kočky údajně měly být bezpečné. Máte prosím zkušenosti/znalosti i v souvislosti s kočkami? A ještě dotaz ke kvalitě EO – pokud je na lahvičce ve složení uvedeno 100 % olej z NÁZEV ROSTLINY, měl by být pro provonění domácnosti bezpečný? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, Evo, každá kočka se chová jinak a taky zvládá jinak vůně. Obecně EO jsou pro zvířata hodně silné vůně a je vždy dobré dát zvířatům možnost opustit místnost. Za sebe spíše doporučuji difuzovat hydroláty nebo dávat na sítko místo EO do aromalampy, sušené bylinky nebo pryskyřice (a ani to není záruka, že s tím kočky budu v pohodě). Je to stejné u lidí – jednomu stejná vůně voní, druhému naopak vůbec.
Co se týče bezpečnosti – kočky neumí metabolizovat zejména EO bohaté na fenoly – hřebíček, libavku (wintergreen), břízu a tymián. Nevím jak s EO dále pracujete, jestli ovlivňujete nějaký stav nebo jde o Vaši pohodu. Všechny oleje, které vyjmenovávate se nějak u koček terapeuticky doporučují formou sebemedikace. Jen s jedním Caroline Ingraham, z které čerpám, nepracuje a to je rozmarýn. Samotné mi přijde EO rozmarýn příliš silný pro mě, takže u zvířat bych ho také nedoporučila.
Jinak určitě víte, že vše je závislé na dávce. Nevím, jestli jste četla můj článek o využití difuzérů, tak případně přikládám odkaz
https://www.aromadoteky.cz/proc-nepouzivat-difuzer-vic-nez-hodinu-denne/
Zdá se mi fajn, vědět, proč a jak.
Mějte se krásně, Lída Kotalíková