Dobrý den, jaké éterické oleje byste doporučila při odvykání kouření? Přítel bere podpůrný lék, ale přesto odpoledne bojuje s myšlenkami na cigaretu. Druhý velký problém má se spánkem – spí málo a špatně, přes den je potom unavený.
Má takovou trubičku, ve které je vatička navoněná éterickými oleji, kterou používá místo cigarety – vdechuje skrz ni. Trubička ale rychle “vyčichne”, tak mě napadlo koupit esence a kapat. Mám ale respekt před jejich silou. Jaké by mu pomohly a zároveň jsou vhodné pro takovéto přímé vdechování (uvolňují se asi pomaleji, když nejsou zahřívané jako v aromalampě nebo na těle při masáži, ale jdou přímo do plic)? Jak byste je dávkovala?
Předem Vám děkuji za radu.
Dobrý den,
při odvykání kouření bych určitě doporučila návštěvu odborného aromaterapeuta, který by Vašemu příteli doporučil éterické oleje přímo na míru jeho aktuálnímu psychickému i fyzickému stavu. Na dálku se těžko odhaduje jakými emocemi prochází, jak může vypadat jeho psychická nepohoda při chuti na cigaretu. Důležité je, zda je o závislost spíše psychickou nebo fyzickou.
Moje rady či nápady tedy budou spíše obecného charakteru.
Doporučila bych vyzkoušet éterický olej černý pepř. Posiluje pevnou vůli a pomáhá otevřít se změně. Navíc je to dobrý stimulant, který také čistí myšlenky.
V boji se závislostí se doporučují éterické oleje: bazalka, benzoe, kadidlovník, helichrysum, nard, růže či vetyver.
Na detoxikaci je vhodný hydrolát neroli nebo éterické oleje grapefruit, citron, jalovec, fenykl nebo cypřiš.
Éterické oleje bych aplikovala pomocí inhalační tyčinky, kterou lze nosit při sobě a v případě potřeby jí použít. Na bavlněnou tyčinku se nakape asi 8-9 kapek éterických olejů, bavlněná tyčinka se pak uzavře do plastového obalu. Můžete si případně vyrobit čichací lahvičku: do lékovky dejte lžičku soli, na ní nakapejte 10 kapek éterických olejů a uzavřete.Lahvičku používejte podle potřeby, stejně jako inhalační tyčinku. Inhalace éterických olejů je velice rychlá a účinná metoda aplikace aromaterapie.
Detoxikační éterické oleje bych používala buď do masážních směsí nebo jako koupele do vany:
silice smíchat s hydrofilním olejem (též se nazývá sprchový či koupelový) a přimíchat do koupele. Na celkovou koupel je to 8-15 kapek, na částečnou koupel 5-8 kapek. Namísto hydrofilního oleje můžete také použít med, tučnější mléko, smetanu, sůl z Mrtvého moře. Pokud byste použili éterické oleje neředěné, budou plavat na hladině a mohou pokožku popálit.
Určitě je vhodné vyzkoušet očichat některé z těchto olejů, případně si najít ten svůj, který může podpořit úsilí. Jak jsem psala výše, prožívání může být různé – od zlosti, nervozity přes problémy se spánkem až po různé strachy. Když doporučuji éterické oleje, tak vždy říkám klientům, že by jim měly vonět. Měli by si najít něco, co jim dělá opravdu dobře. To je pak vůně, která nás podpoří a pomůže nám.
Co se týče nespavosti, tak tu jsem řešila v jiném dotazu zde v Poradně.
Držím palce, není jednoduché se zbavit závislostí, ale už jen to rozhodnutí, které přítel učinil je dobrý krok.
Ludmila Kotalíková aromadoteky.cz