Synergie – v aromaterapii často používané slovo, ale víte skutečně, co to znamená? A jak synergie dosáhneme? Pojďme se na synergii podívat blíže.
Co je synergie?
V aromaterapii používáme různé výklady, co synergie je. Například 1+1>2 nebo 1+1=3 nebo 2+2+2=8 a podobně. Principem synergie je vytvořit směs z jednotlivých éterických olejů, které navzájem násobí nebo potencují účinky ostatních. Můžeme tedy říci, že kombinací dvou nebo více éterických olejů vytvoříme směs nebo produkt, který je účinnější než použití pouze jediného éterického oleje. Efekt celku je větší než součet efektů jednotlivých částí.
Co se děje v interakci mezi oleji
Aditivita – dvě nebo víc substancí jsou smíchány v jednom čase. Aditivita popisuje situace, kde akce a potencování směsi může být předpokládáno vlastnostmi složek. Takže, když známe třeba složení EO, víme jak bude působit, pokud smícháme 2 oleje, co vznikne 1+1=2.
Synergie – jednotlivé složky potencují jedna druhou. Výsledek je evidentně větší a silnější, než co jsme předpokládali. Efekt se násobí. Při zkoumání EO rozmarýn a hřebíček měly oba EO široké spektrum účinků proti bakteriím a plísním. Pokud byly oleje použity v kombinaci proti stejným testovaným organismům, měla tato kombinace aditivní účinky na testované bakterie a synergický účinek v případě plísně Candida albicans.
Antagonismus – opačný jev než je synergie. Mohli bychom si myslet, že je to špatně, ale můžeme jeho přínos využít v eliminaci nežádoucích účinků jednotlivých EO. Existují studie například na toxicitu karvakrolu. Šalvěj lékařská a tymián obsahují karvakrol, jehož toxicita je prokazatelně zmenšená přítomností jeho izomeru – thymolu. Dráždivý efekt ve skořicové kůře způsobuje cinnamaldehyd. Složky d-limonen a eugenol snižují dráždivost cinnamaldehydu. Proto je vhodné skořici smíchat s EO hřebíček, skořice list (obsahují hodně eugenolu) nebo s pomerančem sladkým, grapefruitem, mandarinkou (obsahují vysoké procento limonenu).
Výzkumů na toto téma není mnoho, takže se můžeme v tuto chvíli opřít pouze o naše vlastní zkušenosti.
Jak to dělám já
Při formulaci směsi se snažím vždy zjistit maximum informací o účelu. Co chceme směsí získat a čeho chceme dosáhnout? Zjišťuji nejen fyzické, ale psychické symptomy.
Fyzické – jak to vypadá, kde to je, psychické – jak to klient snáší, jaké emoce prožívá. Pak vybírám na základě svých zkušeností oleje, které dám klientovi přivonět. Nos nakonec napoví samozřejmě nejvíce.
Bederní ústřel
Klientka s bederním ústřelem má pocity ztuhlosti, bolest je tupá, stálá, potřebovala by zahřát. Situace jí rozčiluje, protože jí omezuje pohyb.
Do směsi bych vybrala:
Bergamot ošetří náladu, vztek, má vliv na vnímání bolesti a vykazuje neuroprotektivní aktivitu. Dobře proniká do pokožky a napomůže rychlejšímu účinku.
Černý pepř má anagletické a povzbuzující účinky. Navíc mírně prokrvuje a pomáhá “zvládnout úkol a vydržet”.
Majoránka je výborná na ošetření křečí, je vhodná při bolesti a obsahuje i protizánětlivé složky. Často jsou bolestivé projevy důsledkem křečovitého stažení svalstva. Majoránka je vhodná i při pocitu jsem na to sama, zklidňuje.
Směs bych udělala v 3% koncentraci na lokální masáž a uvolnění beder. Jako nosný základ bych použila směs makového oleje a třezalkového macerátu. Makový olej mírně zahřívá a uvolňuje, třezalkový macerát má výborné účinky na bolesti, uvolňuje a má se za to, že pečuje o meziobratlové ploténky. Instruovala bych klientku, že po masáži je vhodné suché teplo k lepšímu vstřebávání EO.
Výhodou při výrobě směsi je také to, že jednotlivé EO mohou mít samostatně silnou vůni, ale ve směsi jsou akceptovatelnější.
Tipy pro maximalizaci synergického potenciálu při míchání
Definujte si, co chcete směsí dosáhnout a vyvarujte se pokusů dosáhnout příliš mnoha cílů pomocí jedné formulace.
- Vyberte éterické oleje, které se navzájem doplňují: terapeuticky, chemicky, energeticky a / nebo aromaticky.
- Použijte 3–5 éterických olejů ve formulaci, abyste zabránili ředění účelu / zaměření nebo použití daného éterického oleje pod terapeutickou hladinu.
- Při míchání z klinického rámce: zaměřte se chemické skupiny nebo jednotlivé složky a zajistěte, aby EO doplňovaly cíl.
- Nosná báze je důležitou součástí vaší formulace. Vyberte ji tak, aby doplnila terapeutické cíle synergie vašich EO. Např. pro dermální zánět můžete zvolit směs do báze bylinného oleje z měsíčku s tamanu. Nebo gel pro zvýšení pocitu ochlazení protizánětlivých éterických olejů.
- Zjistěte, jaké dávkování použít! Akutní stavy obvykle vyžadují vyšší dávky než chronické stavy nebo emoční stavy.
Pro co nejlepší účinek směsi je důležitým prvkem i naše znalost a zkušenost s jednotlivými oleji. V současné době existuje jen velmi málo vědeckých důkazů a ty nepokrývají naše směsi, které vytvoříme. Zpětná vazba od klientů nám pomáhá k větší jistotě při vytváření aromaterapeutických produktů.
Myšlenková mapa jako pomocník
A pokud tvoříte směsi, stáhněte si mojí myšlenkovou mapu. Pokrývá všechny otázky, které řešíte při přípravě synergické směsi.
Při psaní jsem občas nahlédla do knížky
RHIND, Jennifer. Aromatherapeutic Blending: Essential Oils in Synergy. London: Singing Dragon, 2016. ISBN 978-1-84819-227-0.