Jak nejlépe využít sílu EO? Vyberte vhodnou metodu aplikace

Co vám tedy můžou jednotlivé způsoby aplikace přinést? Ukážu vám 3 hlavní způsoby, jak můžete EO používat. Každá metoda má své výhody a já vám vysvětlím, jak fungují.

EO jsou všestranné, ale přesto mají svá specifika. K dosažení nejlepších výsledků nám pomůže správně zvolená metoda aplikace.

Absorpce pokožkou

Pokožka je naším největším orgánem a hraje zásadní roli v ochraně těla. Pokrývá plochu zhruba 2 čtverečních metrů a kromě ochrany vnitřních orgánů a zadržování tělesných tekutin se podílí na termoregulaci, vylučování a tvorbě vitamínu D. Jednou z jejích schopností je i to, že dokáže absorbovat určité molekuly, včetně éterických olejů. Tato schopnost však není univerzální a různé oblasti pokožky mají různé vlastnosti, pokud jde o propustnost.

Kudy ÉO snadno prostupují

ÉO pronikají do těla nejsnáze přes vlasové folikuly, které jsou úzce propojené s kapilárami. Přes ně se pak snadno dostávají do krevního oběhu. Kromě toho se EO mohou vstřebávat skrz samotné buňky v pokožce, nebo mezibuněčnými prostory.

Nejpropustnějšími oblastmi pro EO jsou podle Denise Tiran chodidla, dlaně, čelo, vlasová pokožka a podpažní uzliny.

Tisserand a Ratajc naproti tomu uvádějí, že chodidla a dlaně tolik propustné pro ÉO nejsou.

Na uvedených místech je pokožka tenčí nebo lépe připravená k absorpci díky přítomnosti mazových a potních žláz. Naopak oblasti s větším množstvím ochlupení, jako jsou nohy, břicho a trup, jsou méně propustné, i když stále umožňují pronikání olejů. Je však důležité si uvědomit, že tloušťka pokožky se liší nejen mezi jednotlivými částmi těla, ale i mezi jednotlivci. Například na chodidlech může být kůže až 5 mm silná, zatímco na zápěstí v oblasti tepenných bodů je tloušťka pouhých 0,5 mm.

Faktory ovlivňující průnik ÉO do pokožky

Účinnost vstřebávání EO do pokožky závisí na několika faktorech. Jedním z nich je volba nosného oleje, který je používán při aplikaci. Některé nosné oleje, jako například avokádový olej, jsou viskóznější a mohou zpomalovat transport éterických olejů do pokožky. Na druhou stranu lehčí oleje, jako je mandlový nebo hroznový, podporují rychlejší absorpci.

Teplejší oleje se do pokožky vstřebávají snáze. To znamená, že při masáži nebo zábalové terapii, kde je pokožka zahřívána, dojde k lepší a rychlejší absorpci. To je třeba jedním z důvodů, proč masíruji zahřátým olejem a používám zahřívací deku.

Vstřebávání ÉO do pokožky je také závislé na těkavosti éterických olejů.

Více těkavé složky EO procházejí pokožkou snáze než ty s vyšší molekulární hmotností, které se vstřebávají pomaleji. To znamená, že pokud potřebujete, aby se EO rychle dostal do krevního oběhu, můžete využít například oleje z citrusových plodů, které tento proces urychlují.

Koupele

Koupele s EO jsou  výborným způsobem, jak těžit z jejich účinků.

Je ale důležité EO nejprve smíchat s vhodným emulgátorem, který zajistí, že se olej správně rozpustí ve vodě.

Pokud byste EO aplikovali přímo do vody bez emulgátoru, zůstaly by kapky oleje na hladině a při kontaktu s pokožkou by mohly způsobit podráždění nebo dokonce popálení.

Mezi vhodné emulgátory patří solubol, modifikovaný tapiokový škrob (Natrasorb), hydrofilní olej, neutrální šampon, kastilské mýdlo nebo smetana. Pokud žádný z těchto produktů nemáte k dispozici, můžete použít i rostlinný olej, který olej bezpečně zředí. Přímému kontaktu s neředěným olejem se tak vyhnete.

Další možností je smíchat éterický olej s rostlinným olejem a poté tuto směs přidat do koupele s trochou soli.

 

Masáže

Masáže jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak aplikovat EO. Při masáži dochází k zahřátí pokožky, což vede k rozšíření pórů. Tím se zvyšuje propustnost pokožky, a to umožňuje molekulám EO snadnější přístup do krevního oběhu.

Masáž také zlepšuje cirkulaci krve, což znamená, že účinné látky z olejů jsou rychleji a efektivněji transportovány do celého těla.

Délka masáže hraje významnou roli – čím delší masáž, tím více času mají oleje na to, aby se dostaly do krevního oběhu.

Inhalace

Inhalace probíhá u každé aplikace ÉO. Kdokoli je vystaven vůni  ÉO, vdechuje těkavé molekuly  přes nos, odkud přes čichový systém přechází buď do respiračního systému nebo do  mozku nebo na obě místa. Tento způsob aplikace je velmi účinný a rychlý, protože EO mohou působit zároveň na dýchací systém, ale také na nervový systém, a tím ovlivňovat naše emoce, náladu a celkovou pohodu.

Absorpce do plic

Když vdechujeme vůni EO, vzduch prochází nosem, který funguje jako filtr a ohřívač. Z nosu se vzduch a vonné molekuly dostávají do plic. Plíce mají velký povrch, který je velmi úzce propojený s krevním řečištěm skrze plicní sklípky. Díky této struktuře mohou složky EO snadno přecházet do krevního oběhu, kde mohou rychle začít působit.

Absorpce do mozku

Čich je jedním z našich základních smyslů a je to v podstatě chemická reakce, při níž receptory v mozku reagují na molekuly EO.

Když vdechujeme, molekuly vůní se navazují na čichové řasinky v nosní sliznici. Tato signální vlákna pak přenášejí informace do čichového nervu a čichových bulbů, které jsou přímo propojeny s limbickým systémem v mozku. Součástí limbického systému je i amygdala a  hipokampus. Toto jsou nejdůležitější části limbického systému, které jsou spojené s vnímáním vůní.

U člověka není  čichová oblast příliš vyvinutá, ale díky bohatému napojení právě na limbický systém, má vliv na emoce, motivaci, paměť atd. Různé pachové látky registrované čichem, mají větší či menší vliv na naše emocionální rozpoložení,  paměťové funkce a emoční prožívání. Víme, že vůně můžou ovlivňovat náš mozek, působením na produkci endorfinů a noradrenalinu.

Vnímání vůní je závislé také na naší zkušenosti. Přijetí vůně je subjektivní a je založené na očekávání nebo minulé zkušenosti. Různé vůně mohou často  vyvolávat dlouho zapomenuté vzpomínky právě díky stimulaci amgydaly a hipokampu.

Vůně mají díky propojení s limbickým systémem schopnost ovlivňovat naše emoce, paměť a dokonce i fyzické reakce. Různé vůně mohou vyvolávat různé emocionální stavy, vzpomínky nebo pocity pohody.

Například studie provedená v roce 2014  (Igarashi et al 2014) ukázala, že inhalace růžového a pomerančovéhoEO vedla k významným změnám v mozkové aktivitě, což mělo za následek zlepšení nálady a snížení stresu.

Další studie (Pour et al 2013) zkoumala účinky inhalace pomerančovéhoEO na děti před návštěvou zubaře. Děti, které inhalovaly tento olej, měly nižší hladinu kortizolu ve slinách a byly méně úzkostné před zákrokem než ty, které olej neinhalovaly.

Abychom dokázali z používání aromaterapie vytěžit maximum, je důležité zvolit správnou formu aplikace.
Pokud chcete zažít jejich kouzlo na vlastní kůži, dopřejte si skutečný požitek a domluvte si se mnou termín celostní masáže a jemné terapie. Nechte se hýčkat, uvolnit a objevte, jak může jemná vůně a dotek přinést harmonii do vašeho života.

Zdroje:

OREL, Miroslav a Věra FACOVÁ. Člověk, jeho smysly a svět. Praha: Grada, 2010. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2946-6.

MERKUNOVÁ, Alena a Miroslav OREL. Anatomie a fyziologie člověka pro humanitní obory. Praha: Grada, 2008. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-1521-6.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

KALLEVIG, Deborah: Bath Safety. Dostupné z: https://tisserandinstitute.org/safety/bath-safety/

IGARASHI, Miho, Harumi IKEI, Chorong SONG a Yoshifumi MIYAZAKI. Effects of olfactory stimulation with rose and orange oil on prefrontal cortex activity. Complementary Therapies in Medicine [online]. 2014, 22(6), 1027-1031 [cit. 2020-02-25]. DOI: 10.1016/j.ctim.2014.09.003. ISSN 09652299. Dostupné z: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0965229914001484

BIKMORADI, Ali, Zahra SEIFI, Jalal POOROLAJAL, Malihe ARAGHCHIAN, Reza SAFIARYAN a Khodayar OSHVANDI. Effect of inhalation aromatherapy with lavender essential oil on stress and vital signs in patients undergoing coronary artery bypass surgery: A single-blinded randomized clinical trial. Complementary Therapies in Medicine [online]. 2015, 23(3), 331-338 [cit. 2020-02-25]. DOI: 10.1016/j.ctim.2014.12.001. ISSN 09652299. Dostupné z:
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0965229914001885

POUR, Fatemeh Farahbakhsh, Soroor ARMAN a Mahdi JAAFARZADEH. Effect of aromatherapy with orange essential oil on salivary cortisol and pulse rate in children during dental treatment: A randomized controlled clinical trial. Advanced Biomedical Research [online]. 2013, 2(1) [cit. 2020-02-25]. DOI: 10.4103/2277-9175.107968. ISSN 2277-9175. Dostupné z: http://www.advbiores.net/text.asp?2013/2/1/10/107968

Jak nejlépe využít sílu EO? Vyberte vhodnou metodu aplikace

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek