Levandule – fialové zlato

Levandule je rostlinka mnoha talentů. Určitě jste si všimli, že jí v poslední době věnuju poměrně dost pozornosti.  Její využití je všestranné a heslo, když nevíte co, dejte na to levanduli, platí téměř vždy. Pojďme se na levanduli podívat blíže.

Na jaké typy levandulí můžete narazit

Levandule úzkolistá/lékařská – Lavandula angustifolia
Levandule širokolistá/spike/spaik/spajk – Lavandula latifolia
Lavandin – Lavandula hybrida syn. Lavandula x intermedia
Levandule španělská – Lavandula stoechas

Levandule úzkolistá

Levandule úzkolistá (lavandula angustifolia) je jediný ÉO, který můžete aplikovat na pokožku neředěný.
Levandule s názvy např. Maillette, Mont Blanc, Matheronne jsou levandule klonované (řízkované), takže se u nich předpokládá, že budou mít nejméně proměnlivé složení. Tato jednodruhovost usnadňuje ošetřování, určení nejlepší doby sklizně a destilace a poskytuje i podstatně vyšší výnos éterického oleje, cca 35 kg z hektaru.(zdroj: eone.cz)
 
Levandule divoká vysokohorská  je levandule rostoucí na vrcholcích hor nebo na náhorních planinách, divoká, proměnlivá ve složení. Její rostlinky jsou drobounké a výnos malý, nedá se nijak ošetřovat, sklizeň je závislá na počasí, sklízí se ručně (technika se na hory nedostane).
 
Levandule Population (zdroj eone.cz) se pěstuje ze semínek, Rostliny, pěstované ze semen jsou přirozeným opylováním nejblíže přirozenému vývoji a růstu v divoké přírodě. Vůně je více rozmanitá, levandule Population je kompozicí různých aspektů, ať již se jedná o opylování, kdy dochází k přirozenému ovlivňování ostatními rostlinami. Rostliny na poli mají různé barvy, různý vzrůst, vůni, dozrávají v různý čas. Kvalita a vůně éterického oleje pak záleží hodně na roku sklizně, povětrnostních podmínkách, optimální době sklizně, zpracování a destilaci. Výnosnost levandule Population je pouze cca 15 kg z hektaru.
 
Levandule 40/42 možná jste se někdy potkali s tím to výrazem. Číslo 40/42 znamená poměr složek – linaloolu a linalylacetátu. Někde se uvádí, že je to mix těchto olejů levandule úzkolistá, lavandin, levandule širokolistá a levandule stoechas.
Touhle problematikou se zabýval i Robert Tisserand, který píše: “K levanduli 40/42 je dobré být trochu podezřívavý. Je to směs a navíc je produkována na komerční účely. Jak je možné mít levanduli 40/42 když maximální zastoupení linaloolu je 45% (angustifolia) 28% (hybrida) 43% (latifolia) and 2% (stoechas)? A u linalyl acetátu 46%, 38%, 1% and 1%. Navíc se jedná o maxima a ne o průměry. Navíc taková směs by musela obsahovat vysoké množství levandule úzkolisté, což by znamenalo mnohem vyšší cenu za směs 40/42.

Příroda prostě pracuje jak potřebuje a obsah složek éo se mění rok od roku, sklizeň od sklizně. Je lepší se tomu typu levandule vyhnout. Někdy bývá označována jako přírodně identická (v tom případě se nejedná o EO). Může se stát, že narazíte i na pančovanou levanduli syntetikou (kterou výrobce bude vydávat za přírodní). 

 

Na téhle fotce jsem vyfotila rozdíl sušených lavandinů a levandule vysokohorské z francouzské Provence. První zleva je lavandin a druhý zleva je vysokohorská levandule.

Tabulka srovnání složení levandulí podle místa, kde rostla a kde se sklízela

Levandule na okraji zájmu

Levandule spike (širokolistá) – obsahuje kafr (okolo 13%) a není vhodný v těhotenství. Na někoho může působit stimulačně. Obsahuje také 1,8 oxid cineol, vyskytující se v eukalyptu – okolo 25%. Ráda jí používám při potížích s dráždivým kašlem k inhalaci nebo masáži hrudníku.

Levandule stoechas (španělská) – naproti tomu obsahuje jen 3% linaloolu (u levandule úzkolisté je to až 45 %), obsahuje také α-pinen, který levandule neobsahuje, ale najdete ho třeba v borovici. Neobsahuje linalylacetát, ale obsahuje až 56 % kafru. Kvůli obsahu kafru může být neurotoxická a je kontraindikovaná v těhotenství a při kojení. V praxi ji nepoužívám vůbec. 

Vysokohorská levandule v Provence

Levandulový absolut

Levandulový absolut je tmavě zelený, viskózní a pro pokožku dráždivý. Získává se extrakcí. Je vhodný spíše na parfemářské účely.

Obsahuje tyto látky v tomto zastoupení (můžete porovnat s tabulkou složení levandulí):
Linalyl acetate 44,7%
Linalool 28%
Kumarin 4,3%
β-karofylen 3,2%
Geranyl acetát 2,7%
Terpinen 4-ol 2,7%
Herniarin 2,3%
β – farnesen 1,2%
kafr 1,2%
1-octen-3yl-acetát 1,1%

Maximální dermální levandule absolut použití je 0,1 %.

Levandule zkoumaná

Levandule je snadno dostupná a tak není divu, že se dostává do hledáčku vědců. Jen databáze Pubmed obsahuje více než 7500 studií. Víme, že složky linalool a linalyl acetát, obsažené v levanduli, mají zklidňující účinky na CNS.
 

Ze studií, které mě zaujaly:

Levandule a její vliv na nervový systém

Několik výzkumů na zvířatech a lidech naznačuje u levandule anxiolytické, sedativní, analgetické a antikonvulzivní a neuroprotektivní vlastnosti. Bylo prokázáno, že složky linalool a linalyl acetát byly rychle detekovány v krevní plazmě po lokální aplikaci masáží, přičemž maximální hladiny dosáhly přibližně po 19 minutách.
Tři klinické studie, které zkoumaly účinnost přípravku na vnitřní užití levandulového oleje (silexan; éterický olej vyrobený z květů levandule destilací parou), podávaný jednou denně v dávce 80 mg / den, při smíšené úzkostné poruše a generalizované úzkostné poruše i při neklidu a rozrušení. Anxiolytický účinek levandule byl lepší než placebo u 221 pacientů trpících úzkostnou poruchou. Levandule navíc zlepšila související příznaky, jako je neklid, narušený spánek a somatické obtíže a měla příznivý vliv na celkovou pohodu a kvalitu života.

Na EEG levandule prokazuje, že má anxiolytické účinky. Uvádí se, že inhalace levandule (zředěná na 10% koncentraci) po dobu 3 minut navozuje stav relaxace (alfa vlny), protože snižuje úzkost a přináší subjektivně lepší náladu u 40 zdravých dospělých.

Esenciální olej levandule při úzkostných poruchách

Pět dvojitě zaslepených a randomizovaných kontrolovaných studií se věnovalo účinkům levandule. Ve všech studiích bylo zjištěno, že standardizovaný éterický olej levandule je účinný při snižování skóre HAM-A (Hamiltonova škála hodnocení úzkosti) a byl dobře tolerován, přičemž nejčastěji uváděným vedlejším účinkem byly gastrointestinální vedlejší účinky. EO levandule vykazuje mnoho žádoucích vlastností – zklidňuje a nezpůsobuje závislost. Jeho nástup účinnosti je rychlejší než u současných látek první linie a důkazy z více kvalitních studií naznačují je jeho dobrou roli při léčbě úzkostných poruch.

Účinky levandule na úzkost

Celkově se ukázalo, že orální podávání levandulového esenciálního oleje je účinné při léčbě úzkosti. U inhalací existuje pouze náznak účinku vzhledem k různorodosti dostupných studií. Levandulový éterický olej podávaný pomocí masáže se zdá být účinný, dostupné studie však nestačí k určení, zda je přínos způsoben specifickým účinkem levandule.

 

Tato studie 8058 matek při porodu je největší výzkumnou iniciativou při používání aromaterapie v prostředí zdravotní péče. Studie probíhala po dobu 8 let a našla malý přímý důkaz, že praxe aromaterapie sama o sobě snižuje potřebu úlevy od bolesti během porodu nebo incidence operativního porodu.

Klíčové zjištění této studie však naznačuje, že dva éterické oleje, šalvěj muškátová a heřmánek jsou účinné při zmírnění bolesti. Důkazy z této studie naznačují, že aromaterapie může být účinná při snižování mateřské úzkosti, strachu a / nebo bolesti během porodu.

Zdá se, že použití aromaterapie napomohlo dalšímu snížení používání systémových opioidů ve studijním centru, ze 6% v roce 1990 na 0,4% v roce 1997 (na ženu). Aromaterapie je levná možnost péče. Studie uvádí minimální výskyt nežádoucích příznaků. Z 8058 matek 1% (100) zaznamenalo vedlejší příznaky, které byly mírné povahy. Úspěšný model integrované praxe, který tato studie o aromaterapii představuje, je užitečným příkladem pro další jednotky.

Chcete aromaterapii zažít na vlastní kůži, pročichat se celým dnem a umíchat si voňavé aromaterapeutické výrobky, přijďte na nějaký z mých kurzů.

Knížka do které jsem nahlédla, když jsem psala článek a která by neměla chybět v knihovně aromaterapeuta je:
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978044306241. [p. 357, 449-454, 466-467]

Levandule – fialové zlato

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek