Nechte mě, bolí mě hlava!

Bolest hlavy jednou za nějaký čas přepadne snad skoro každého z nás. Mívá různé příčiny a tak je potřeba ke každé bolesti přistupovat jinak.

Bolest hlavy, ženská záležitost?

Ženy jsou bolestí hlavy postiženy častěji než muži. Podle tradiční čínské medicíny, kterou si beru na pomoc při diagnostice, je to zejména proto, že ženy jsou více YIN a úbytek yinu pak signalizuje bolest hlavy. My ženy si yin vyčerpáváme, zjednodušeně řečeno, svou existencí.

 
Další faktor mohou být ženské emoce, které mají ženy více rozjitřené, více se s nimi nechávají ovlivnit a také s nimi lépe pracují. A v neposlední řadě může za úbytek yinu také úbytek krve, který se děje díky menstruacím, těhotenstvím, porodům a kojení.
 
To vše pak umožňuje neposednému YANGU převzít nadvládu a stoupat. Stoupat do hlavy, kde může způsobovat její bolest.
Klasická medicína má samozřejmě také svůj přístup k bolesti hlavy – mohou to být například cévní bolesti hlavy, trakční bolesti hlavy, neuralgie, záněty nervů, psychické bolesti atd.

Krční páteř = bolest hlavy?

Nejčastější diagnózou klasické medicíny je bolest hlavy z onemocnění krční páteře. Dochází většinou ke stagnaci energie v oblasti krku. Vhodnou terapií může být i reflexní odblokování krční páteře, kterou dokáže provést terapeut reflexologie. Jedná se o šetrné a relativně nebolestivé odblokování. Na pomoc při blokádě krční páteře doporučuji použít protikřečové éterické oleje, to jsounapříklad heřmánek římský, bazalka, konopí, majoránka nebo levandule.

 
Tyto éterické oleje naředíme zhruba v 3% koncentraci do rostlinného oleje a masírujte krční páteř a stlačujte body v okcipitální jamce. Pracujte také na okraji lebky, kde se často vyskytují bolestivá místa.
 
Protože blokády často vznikají tam, kde je nerovnováha, pracuji s klienty na jejich uvolnění nebo také “puštění”. Krk a ramena – nesení těžkého nákladu na ramenou – tíha světa, ze života si dělám břemeno. Krk – neschopnost vyjádřit emoce, strach, smutek. Můžeme přidat také éterické oleje pro celkové  zklidnění a harmonizaci. Například kadidlo, benzoe nebo majoránka. 

Chřipka

Virózy, chřipky a rýmy, které doprovází celková bolest, a pak také bolest hlavy, dělíme na bolesti z horka a z chladu.

Na počátku nemoci většinou začíná bolest z chladu doprovázená zimnicí, bílým povleklým jazykem, někdy zvýšenou teplotou. V takovém případě použijeme silice, které mají spíše zahřívací charakter.

Těmi mohou být například eukalyptus globulus (pro děti je vhodnější spíše eukalyptus radiata – dětem do 10 let neaplikujte do oblasti krku a obličeje), borovice, cypřiš či tea tree. Můžeme si vyrobit koupel – do jedné PL smetany nakapeme celkem asi 10 kapek éterických olejů, podle našich preferencí a vmícháme do teplé vody. Ponoříme se na dobu, kterou pociťujeme jako příjemnou. Éterické oleje působí dobře na dýchací cesty, uvolňuje se nos a dutiny, celkově se organismus prohřívá a bolest ustupuje.

Při bolestech hlavy z horka, která může nastoupit v době, kdy horečka vykonává svou práci, nemáme zimnici, je nám spíše horko, jazyk je spíše žlutě povleklý, můžete použít například eukalyptus citronovonný, mátu a citron žlutý. Tyto éterické oleje jsou spíše chladivé. Připravte si směs ve 2% koncentraci do rostlinného oleje a masírujeme dle potřeby čelo, nosní dutiny, spánky nebo šíji, ne však u malých dětí do 2 let.

U těch je vhodnější masírovat spíše nožičky a éterické oleje nenanášet do oblasti krku a obličeje.

Menstruační bolesti hlavy

Mnoho žen se také setkává s bolestí hlavy v období okolo menstruace. Jde o bolesti způsobené změnami v hormonální oblasti.

Při bolesti před menstruací, která se vyskytuje zejména ve spáncích můžeme použít éterické oleje růže, levandule nebo geránia. Levanduli můžete použít neředěnou. Jinak si vyrobte směs asi 5% do rostlinného oleje – růže, levandule, geránium. Můžete přidat i šalvěj muškátovou, pokud je vám příjemná. Masírujte  oblast bederní páteře a podbřišku.  Uvedené oleje můžete použít také pro koupel (viz výše).

 Bolest hlavy během menstruace, kterou doprovází také zvracení, závratě, zácpa či červený obličej, lze zmírnit inhalací bergamotu, máty, zázvoru či fenyklu.  V tomto případě je důležité, aby éterický olej byl příjemný a ošetřované ženě opravdu voněl.
 
Můžete také připravit obklad:
Do ¼l chladné vody nakapeme asi 5 kapek éterických olejů, rozmíchejte mechanicky vidličkou a ponořte plenku nebo šátek, vyždímejte a přiložte na hlavu.
 

Změny počasí

Při bolestech hlavy, kterou doprovází změny počasí,  sáhněte po posilujících éterických olejích jako je  jalovec, cedr, zázvor a rozmarýn. Tyto vůně rozproudí krev a celkově posilují organismus, který je oslabený a proto reaguje na změny počasí.
 
Uvedené silice inhalujte z inhalační tyčinky nebo si z nich připravte koupel nebo masážní směs – ne více než 2% koncentrace. Posilující éterické oleje nepoužívejt na noc, mohly by způsobit nespavost.
 

Stresová bolest  hlavy

Přepracování, vyčerpání a únava, chaos v hlavě, vysoké nároky..  Doporučuji použít terapii vedoucí ke zklidnění nervové soustavy, která vede k odpočinku s načerpání nových sil.

 

Sedativní éterické oleje jsou například levandule, kozlík, heřmánek římský, lípa, benzoe, šalvěj muškátová, petitgrain a růžová palma.

Nejvhodnější je aromaterapeutické ošetření, které poskytuje hluboké uvolnění, trvá dostatečně dlouho, aby si klientka při masáži opravdu odpočinula. 

Uvedené éterické oleje můžete také  aplikovat i koupelí nebo inhalací.

K inhalaci použijte aromalampu nebo difuzér. Vhodná je  i inhalační tyčinka. 

 

Holistické ošetření migrény. Www.aromaterapie.cz [online]. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2014 [cit. 2017-10-23]. Dostupné z: http://www.aromaterapie.cz/holisticke-osetreni-migreny/

MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2000.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

DAHLKE, Rüdiger. Nemoc jako symbol: [příručka pro výklad příznaků psychosomatických chorob a jejich řešení]. Brno: CPress, 2014. ISBN 978-80-264-0369-2.

 
Pokud si nejste jistí v používání aromaterapie, doporučuji zkontaktovat odborného aromaterapeuta, který vám poskytne odborné informace a případně ošeření.
Nechte mě, bolí mě hlava!

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek