Difuzéry jsou trendy. V poslední době se rozšířila nabídka difuzérů na rozptylování éterických olejů do prostoru. Jsou krásné, jsou cenově dostupné. Všichni to přece doma nebo kanceláři chceme mít krásně voňavé!
Jaké známe druhy difuzérů?
Některé využívají k rozptylování ultrazvuk, jiné rozptylují pomocí rozprašovačů nebo ventilátoru.
Ultrazvukové (ultrasonické) difuzéry
Tyto difuzéry potřebují vodu k tomu, aby mohly pracovat. Pomocí ultrazvukových vibrací rozruší vodu a vytváří studenou a velmi jemnou mlhu. Mlha vynáší těkavé molekuly a rozptyluje je po místnosti.
Výhody: Tichý provoz, zvlhčení vzduchu.
Nevýhody: Vůně se brzy změní. Ultrazvuk může být limitující pro rodiče, kteří nechtějí využívat ultrazvuk v blízkosti svých dětí (nebo v těhotenství).
Difuzéry/nebulizéry
Pracují na principu vzduchových pump a rozptylují EO buď přímo do vzduchu nebo o stěnu skleněné (nebo jiné)baňky, vonné molekuly se mechanicky rozptylují.
Výhody: Silná vůně.
Nevýhody: Vyšší hlučnost, větší spotřeba EO.
Difuzéry s ventilátory
Na textilní nebo jinou podložku, dodanou výrobcem, nakapeme EO . Difuzér pomocí ventilátoru uvolňuje vůni do prostoru.
Výhody: Příjemné provonění místnosti, vůně se může měnit.
Nevýhody: Vyšší hlučnost. 1 podložka se často používá pro více EO, ty mohou být zoxidované.
Difuzér by měl obsahovat od výrobce návod. Je dobře, když je v něm specifikováno do jak velkého prostoru je vhodný a případně kolik kapek použít, kdy vyměňovat podložky a jak o difuzér pečovat.
Difuzéry je potřeba pravidelně čistit. V případě UTZ difuzéru je nutné vodu měnit. EO mohou oxidovat, nechcete si tedy do vzduchu uvolňovat zkažené EO nebo vodu plnou bakterií.
Jak tedy difuzér správně používat?
Doba provozu by neměla přesáhnout 1 hodinu. V taiwanské studii provedené na 100 pracovnících v lázeňském provozu, zjistili, že vystavení EO po dobu delší než 1 hodina, docházelo u zaměstnanců ke zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu.
Při nadměrném užívání EO může dojít k bolesti hlavy, ztrátě koncentrace, zvracení. Při inhalaci z prostoru můžou nežádoucí účinky nastat až po nějaké době. V případě, že vám není dobře, vypněte difuzér, otevřete okna a dobře vyvětrejte. Vypijte dostatek vody.
Difuzér nenechávejte zapnutý dlouhou dobu.
Doporučená doba použití je maximálně 1 hodinu denně.
Rozdělená na intervaly např. 2x 30 minut, 3x 20 minut, 4x 15 minut.
Abychom tedy získali co největší benefity z použití difuzéru, doporučuje se:
- difuzér vypínat a zase zapínat (některé mají zabudované časovače),
- pravidelně o něj pečovat a čistit ho,
- nepoužívat déle než 1 hodinu denně,
- nepoužívat delší dobu 1 éterický olej, i na něj si může vaše tělo zvyknout. Doporučuje se po 1 měsíci vůně střídat.
Jaké jsou důvody pro přerušované rozptylování?
Tisserand uvádí, že “naše tělo, zejména náš nervový systém, si po této době zvykne. Při nepřetržité difúzi, se přínosy nezvyšují, existují důkazy, že tělo je stresováno různými způsoby.”
Zkrátka a dobře, určitě znáte situaci, kdy si dáte na sebe nějakou vůni, už ji po nějaké době necítíte. Tenhle fenomén se nazývá olfactory fatigue neboli “čichové vyčerpání”.
Moje tipy
Do UTZ difuzéru použijte hydroláty. Získávají se destilací, někdy jako vedlejší produkt při destilaci EO, někdy samostatně.
Hydroláty jsou přirozeně bakteriostatické, mají v sobě aromatické látky rozpustné ve vodě. Mnohdy voní hodně podobně jako EO (až na levanduli!). Jsou silnější než čaj a odvar.
Jak na to prakticky
Abyste nemuseli myslet na vypínání a zapíná difuzéru, existují časovací zásuvky, kde si nastavíte, kdy má být difuzér v provozu. Některé difuzéry mají časovač už zabudovaný.
Na krátkodobé provonění se hodí třeba i interiérové spreje nebo keramické destičky, dřívka atd. Z těch se EO odpařují hodně jemně a pomalu. Ráda používám osobní inhalační tyčinky.
Na závěr bych ráda podotkla, že inhalace z difuzéru představuje velmi nízké riziko. Vonné molekuly se rozptýlí do vzduchu a organismus není vystaven EO tolik jako při koupeli nebo masáži.
Z používání difuzéru nezískáváme silný farmakologický účinek. Takže akutní onemocnění jako horečku, kašel nebo rýmu pravděpodobně nevyléčí. Může podpořit psychiku a tím tedy ulevit.
Při akutním onemocnění zvažte tzv. aktivní inhalaci (inhalační tyčinky, inhalace přímo z lahvičky nebo ze skleničky s čichací solí). Mám vypozorováno, že aktivní inhalace ulevuje např. při onemocnění dýchacích cest. Při akutním onemocnění zvolte jiný způsob aplikace – na pokožku ve správném ředění nebo koupele.
Na druhou stranu zvažte, jestli chcete být neustále vystaveni vůním a zatěžovat tak svůj organismus nebo organismus miminek a dětí.
Pozor také na zvířata! Dejte jim možnost z místnosti, kde se EO rozptylují, odejít.
Kam se můžete podívat pro více informací a co mě inspirovalo:
Safety Information. NAHA: National Association for Holistic Aromatherapy [online]. USA: NAHA [cit. 2022-12-16]. Dostupné z: https://naha.org/explore-aromatherapy/safety/
https://tisserandinstitute.org/learn-more/diffusion-guidelines-2/
ROBBINS, Wendy. Essential Oil Diffuser Safety Tips. Aromaweb [online]. USA: Aromaweb [cit. 2022-12-16]. Dostupné z: https://www.aromaweb.com/articles/essential-oil-diffuser-safety-tips.asp
LANE, Jennifer. How Long Should You Diffuse Essential Oils? Loving Essentiall Oils [online]. USA: Loving Essential Oils [cit. 2022-12-16]. Dostupné z: https://www.lovingessentialoils.com/blogs/essential-oil-tips/how-long-should-you-diffuse-essential-oils
MARTINEZ, Bella. How Long Should I Diffuse Essential Oils?. Edens Garden: 100 % pure essential oils
[online]. USA: Edens Garden, 2021, 2.6.2021 [cit. 2022-12-16]. Dostupné z: https://www.edensgarden.com/blogs/news/aaa-how-long-should-i-diffuse
ALNUWEIRI, Tamim. Leaving Your Essential Oil Diffuser on Too Long Could Actually Be Bad for Your Health. Well + Good: Home Decor Ideas [online]. USA: Well and Good, 2018, 11.5.2018 [cit. 2022-12-16]. Dostupné z: https://www.wellandgood.com/essential-oil-diffuser-needs-a-timer/
Kai-Jen Chuang, Hua-Wei Chen, I-Jung Liu, Hsiao-Chi Chuang, Lian-Yu Lin,
The effect of essential oil on heart rate and blood pressure among
solus por aqua workers, European Journal of Preventive Cardiology, Volume 21, Issue 7, 1 July 2014, Pages 823–828, https://doi.org/10.1177/2047487312469474
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978044306241.