Trénink čichu při ztrátě

Aromaterapie je jednou z možností, jak trénovat čich, když přestanete cítit. Jednoduchá čichová rehabilitace může podle posledních poznatků vědy pomoci tento smysl obnovit. Při pravidelném cvičení dochází ke zlepšení čichové citlivosti.

Ztráta čichu (anosmie) po onemocnění koronavirem je častá komplikace a může přetrvávat i po odeznění ostatních příznaků. Návrat čichu můžeme podpořit čichovou rehabilitací a tréninkem. V tu chvíli se dostává ke slovu – AROMATERAPIE. 

Čich je možné posilovat a zlepšovat, stejně jako některé svaly. Profesionálové spojení s tímto smyslem, potvrdí, že pravidelným cvičením se vnímání vůní zlepšuje.

Co potřebujeme

  • Éterické oleje (EO)
  • Dostatečný počet stejných lahviček 10 ml
  • Etikety nebo fix na označení
  • Deník
  • Touhu a dobrou náladu

Jaké EO vybrat?

Citron (Citrus limon)
Růže (Rosa damascena)
Hřebíček (Eugenia caryophyllata)
Eukalyptus (Eucalyptus globulus může být i jiný)
případně
Geránium růžové (Pelargonium x asperum) tím můžete nahradit drahý EO/ABS růže
Máta peprná (Mentha x piperita) stimuluje trojklanný nerv

Kávová zrna nebo ABS (Coffea arabica) připomíná pohodlí, klid a bezpečí

Tato sada EO byla vybrána vědcem Thomasem Hummelem na základě vyhodnocení předchozích výzkumů v oblasti poruch čichu. Anosmie je úplná ztráta čichu, hyposmie je částečná ztráta čichu a parosmie je zkreslený čichový vjem. Pro všechny tyto poruchy je možné čichový trénink využít.*   Tento čichový trénink je vhodný pro anosmii nebo hyposmii.

Trénink při parosmii by měl zahrnovat zapojení  hmatu, zraku nebo chuti k navození správného čichového vjemu.

Např. EO citron může mít pro parosmika nepříjemnou “přivůni” jehličí. V takovém případě můžeme nabídnout zrakový vjem – obrázek nebo hmatový vjem – plod citronu, chuťový vjem – citronovou šťávu. Použití ostatních smyslů vede k lepší obnově pachových vzpomínek.

EO spadají do odlišných kategorií vůní a nijak se nepřekrývají. Jsou dostatečně výrazné a reagují na přesné umístění v čichovém poli. Pokud z nějakého důvodu nemůžete tyto EO užívat, poraďte se s aromaterapeutem, který vám může doporučit alternativu. Vybrané vůně by měly být příjemné, nechcete totiž trénovat s něčím, co vám nevoní.

Vůně na čichový trénink v inhalační tyčince objednejte v Aromixu, jestli vám nějaké chybí a chcete se do toho pustit.

Omezení?

Čichový trénink konzultujte s aromaterapeutem nebo lékařem u dětí do 5 let nebo jste těhotná nebo trpíte epilepsií, astmatem, srdečním onemocněním nebo berete léky na ředění krve. 

Příprava

  1. Označte lahvičky na spodní straně číslem nebo písmenkem. Je důležité, aby lahvičky byly na první pohled stejné a vy jste nevěděli, kterou konkrétně berete.

  2. Do 1 lahvičky nakapejte 6 kapek od jednoho EO.
    Např.  do lahvičky 1 kápněte 6 kapek citronu, do lahvičky 2 dejte 6 kapek růže atd.
    Doplňte 10 ml nearomatického rostlinného oleje, může to být frakcionovaný kokosový (MCT, caprylis), meruňkový, jojobový. Pokud nemáte rostlinný olej, doplňte převařenou vodou.

  3. Lahvičky uchovávejte v temnu, suchu a každých 14 dní obnovte vůně. Vymyjte horkou vodou a alkoholem, vypláchněte a udělejte novou náplň. Po 14 dnech pravidelného používání vůně slábnou a můžou se měnit. 

Jak čich cvičit

Olfaktorický trénink provádějte 2x denně, ideálně ráno a večer. Ráno před tím než se najíte, napijete, vyčistíte si zuby. Večer před nebo dlouho po večeři. Neměl by vás rušit žádný chuťový ani čichový vjem.

Místo na čichovou rehabilitaci by mělo být – klidné, tiché, pro vás příjemné a bez rušivých vůní.

Lahvičku protřepejte,  otevřete a zhruba ze vzdálenosti 2 cm přivoňte. Pohybujte lahvičkou pod nosem zleva doprava, zprava doleva.

Zkoušejte různé druhy dechu (krátký, dlouhý, různé frekvence). Čichání zbytečně neprodlužujte, stačí 30 sekund. Lahvičku uzavřete. Několikrát se nadechněte, vydechněte a vezměte další lahvičku.

Pokud víte, co cítíte, dejte lahvičku do skupiny – cítím a vím.

Pokud cítíte, ale nevíte , zařaďte do skupiny – cítím.

Pokud necítíte, nevadí! Dejte ji do skupiny – necítím

Až test dokončíte, podívejte se na spodní část lahviček. Výsledky si zaznamenejte. 

Do deníku k tréninku si zapište

  • výsledek, 
  • datum a čas, 
  • vaši náladu a celkový stav. 

Náš psychický i fyzický stav může velmi ovlivnit naše čichové vnímání.  

Pokuste se zůstat v klidu a nechat vůni přijít k vám. 

Netlačte na sebe, nesnažte se něco ucítit za každou cenu, nechte proces volně plynout. 

 Trénink provádějte po dobu 12 týdnů (nebo 24 týdnů). Pokud se čich začne vracet, použijte větší ředění – přejděte na 1%, pak na 0,5% koncentraci případně nižší.

Podpora homeopatie

Homeopatka Jana Ungrová Balušíková doporučuje pro snadnější návrat čichu přidat ještě tkáňové soli Nat mur a Zincum. Užívejte  3x denně 1  tabletu od každé soli.

Pár rad na závěr:

1. Buďte pozitivní. Tento protokol je jedna z možností.

2. Užívejte si čichovou rehabilitaci jako hru

3. Chtějte se uzdravit. Prociťujte to v těle, mysli a duši. Použijte vizualizace při tréninku

4. Nestresujte se, stres je negativní pro mozkovou činnost (použijte EFT pro zklidnění). Netlačte na sebe, prostě jen zkoušejte, co ucítíte.

5. Buďte trpěliví, mějte naději, i když máte pocit, že pokrok je malý nebo žádný. 

6. Zapojte své blízké, i když třeba oni čich neztratili. 

7. Soustřeďte se a věnujte pozornost svému dýchání. 

8. Začněte praktikovat cvičení, kde se pracuje s dechem – WHM, jóga, qi-gong, feldenkraisova metoda nebo meditace.  

9. Pokud nejste v klidu, použijte EFT, poklepávejte na “karate bod” na ruce a říkejte nahlas: “Všechny mé obavy, všechny mé strachy, všechen můj stres, teď vás nechávám odejít, zmírnit se a odplynout, zmírnit se a odplynout.” 

10. Vězte, že i když nemáte čich, EO působí na vaše fyzické tělo. Můžou podpořit vaší imunitu, mít vliv na váš krevní tlak, nervovou soustavu nebo na mozkovou činnost. Takže i když nic konkrétního necítíte, přesto se ve vašem těle dějí pozitivní změny. 

Přeju vám rychlý návrat čichu zpět do vašich obvyklých hodnot.

Sadu pro čichový trénink vám taky můžu rovnou poslat poštou. Kontaktujte mě a domluvíme podrobnosti.


*informace jsem upravila v září 2021 na základě přednášky Pascal Frennet na konferenci  Post-covidová péče 2021 Brno

Trénink čichu při ztrátě

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek